2017.06.08

Maciej Frankiewicz - uśmiechnięty patriota

Poznaniacy zapamiętali go jako patriotę i społecznika, osobę o wielkim sercu i niespożytej energii. Do dziś dla wielu osób stanowi wzór do naśladowania. Czy jednak każdy z nas może być jak Maciej Frankiewicz?

Maciej Frankiewicz - uśmiechnięty patriota

Student niepokorny

Maciej Frankiewicz urodził się w 1958 r. w Poznaniu, gdzie studiował architekturę na Politechnice Poznańskiej. W czasie studiów aktywnie działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów – organizacji powstałej jako forma sprzeciwu studentów wobec władz komunistycznych w Polsce. W ramach działalności w NZS organizował liczne akcje nieposłuszeństwa obywatelskiego, a w 1981 r. został internowany za malowanie na murach haseł podważających autorytet władz (m. in. „MO bijące serce partii”). Jednak Frankiewicz przebywał w Ośrodku Odosobnienia w Gębarzewie krótko, bo już po miesiącu udało mu się uciec.

Solidarność Walcząca w Poznaniu

Działalność antykomunistyczna Frankiewicza nie zakończyła się tylko na uczelni. W 1982 r. w swoim rodzimym mieście założył Solidarność Walczącą, a wśród pozostałych członków organizacji zasłynął jako działacz radykalny i bezkompromisowy. Frankiewicz (pseudonim „Stefan Bobrowski”) był przewodniczącym SW w Poznaniu do 1990 r. Jako lider opozycyjnych struktur podziemia w mieście podejmował decyzje o organizacji m.in.: manifestacji, akcji ulotkowych, wywieszania symboli narodowych, malowania haseł na murach, podsłuchu funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oraz szeroko zakrojonej działalności wydawniczej i informacyjnej. Nadzorował emisje poznańskich audycji Radia Solidarność Walcząca oraz wydawane dwutygodnika „Solidarność Walcząca”, czy kwartalników „Czas”, „Czas Kultury” i „Komentarz”. Pomimo licznych aresztowań, zatrzymań i spektakularnych ucieczek Frankiewicz kontynuował swoją działalność w ramach SW, której celem było ostateczne odsunięcie zwolenników komunizmu od władzy.

  • "Frankiewicz stał się patronem nagrody jego imienia wręczanej osobom charakteryzującym się podobnymi jak on przymiotami: odwagą, patriotyczną postawą, uczciwością w działaniu, życzliwością i umiejętnością rozbudzania pasji w innych"

Lokalny patriota

Po upadku systemu socjalistycznego w Polsce Frankiewicz zajął się prowadzeniem założonego przez siebie Wydawnictwa WiS oraz organizowaniem bezpłatnych wakacji dla dzieci z ubogich rodzin. W 1994 r. związał się z samorządem Miasta Poznania, a od grudnia 1998 r. sprawował funkcję Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania. Zajmował się głównie kulturą fizyczną, rekreacją, miejskimi placówkami oświatowymi oraz życiem kulturalnym w mieście. Dbał o atrakcje sportowe i życie kulturalne Poznaniaków, a za jego kadencji w  zbudowano ponad 100 boisk przyszkolnych, kilka hal sportowych i basenów. Był także współorganizatorem i uczestnikiem promującego miasto Poznań Maratonu, którego sponsorem tytularnym jest PKO Bank Polski. Z jego inicjatywy Poznań wybrano na jedno z czterech miast gospodarzy podczas Finału Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Frankiewicz zabiegał także o organizację w Poznaniu Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 r.

Sportowy duch walki

Frankiewicz był wielkim miłośnikiem sportu. Nie tylko pływał, nurkował, czy skakał na spadochronie, ale także wspiął się na najwyższe szczyty Europy, Afryki i Ameryki Południowej. Był także zapalonym biegaczem, a największy w Polsce Poznań Maraton od 2009 r. nosi jego imię. Frankiewicz był również wielkim miłośnikiem jeździectwa i kawalerii. Jeździł konno w Ochotniczym Reprezentacyjnym Oddziale Ułanów Miasta Poznania należącym do XV Pułku Ułanów Poznańskich. Zmarł w czerwcu 2009 r. w wyniku zatoru płucnego, będącego prawdopodobnie wynikiem obrażeń, jakich doznał po wypadku, do którego doszło miesiąc wcześniej – został poturbowany przez konia, który przewrócił się na niego i przygniótł.

Nie tylko poznański patriota

Chociaż Frankiewicz najaktywniej działał w Poznaniu, był inspiracją dla wielu Polaków w całym kraju. Za zasługi w walce o niepodległość Polski i demokrację prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odznaczenia Polski (2007 r.), a pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Frankiewicz stał się również patronem nagrody jego imienia wręczanej osobom charakteryzującym się podobnymi jak on przymiotami: odwagą, patriotyczną postawą, uczciwością w działaniu, życzliwością i umiejętnością rozbudzania pasji w innych. W tym roku odbędzie się już piąta edycja nagrody, której mecenasem jest PKO Bank Polski.

Edyta Maciejewska

  • Być jak Frankiewicz

    Konkurs im. Macieja Frankiewicza ma na celu wyróżnienie młodych ludzi, którzy swoją postawą, kreatywnością i konsekwencją w działaniu przyczyniają się do rozwoju  społeczeństwa obywatelskiego. Od pięciu lat przyznawane są nagrody jego imienia. Otrzymują je młodzi ludzie, których cechuje, m.in. odwaga połączona z umiejętnością szybkiej reakcji, uczciwość w działaniach, odpowiedzialność, wrażliwość społeczna, optymistyczne postrzeganie świata a także aktywność, którą potrafią zainspirować innych. W tegorocznej, piątej edycji o nagrodę im. Macieja Frankiewicza nominowano 10 osób. Są to: Kryspin Dreher, Karol Grajewski, Martin Halasz, Zuzanna Klotzka, Mikołaj Koza, Daniel Kufel, Jakub Szaroleta, Łukasz Szudarski, Agata Śnioszek i Paweł Wolniewicz.

Czytaj także:

Od Solidarności do organizacji Walczącej

Medialna walka Solidarności Walczącej

loaderek.gifoverlay.png