#Ekoodpowiedzialni. Otwórz się na obieg zamknięty

Odpadki i przedmioty jeszcze dobre do użycia, choć już niechciane, mogą posłużyć jako nowe zasoby. Naszym zadaniem jest nauczyć się je skutecznie odzyskiwać, dla dobra naszych portfeli i środowiska naturalnego. Dziś Światowy Dzień Recyklingu.
około min czytania

Recykling to nic innego jak proces odzyskania i ponownego wykorzystania odpadów. Może on przyjąć wiele form – między innymi: termiczną, chemiczną, surowcową, organiczną, materiałową, które prowadzą do ponownego zastosowania, dalszego zastosowania lub przetworzenia i ponownego wprowadzenia odzyskanych surowców do produkcji. Ta arcyważna inicjatywa jest dziś… niezbędna ze względu na powiększającą się z dnia na dzień liczbę odpadów i kurczącą się ilość zasobów naturalnych Ziemi.

Część odpadków ma dość ograniczone możliwości dalszego przetworzenia, jak na przykład bioodpady, z których w drugim życiu może powstać kompost lub biogaz, ewentualnie biodegradowalne naczynia. Inne, jak na przykład elektroodpady, nadal czekają na swoją eurekę. Istnieje jednak spora grupa odpadów, z których da się odzyskać cenne surowce (np. metal, drewno) lub kreatywnie je przetworzyć, aby nadać im drugie życie.

Światowy Dzień Recyklingu

  • Pierwszy raz świętowano 18 marca 2018 roku, z inicjatywy Bureau of International Recycling, międzynarodowej organizacji promującej przetwarzanie odpadów.

  • Obchody mają na celu jednoczenie ludzi na całym świecie w trosce o ochronę zasobów naturalnych, takich jak powietrze, woda czy minerały.

  • Światowy Dzień Recyklingu ma motywować przywódców, przedsiębiorców, społeczności i jednostki do refleksji nad recyklingiem i aktywnego włączenia się do działania.

Przykłady kreatywnego wykorzystania odpadów – od łatwych po challenge

Istnieją materiały bardziej i mniej zdatne do recyklingu. Jednym z bardziej plastycznych jest papier. Może się wydawać, że w dobie dokumentów cyfrowych i powszechnej korespondencji elektronicznej papier odszedł do lamusa. Tymczasem wciąż sporo się go zużywa i, niestety, wyrzuca. Zawsze jednak można nadać mu jeszcze wiele funkcji! Wykorzystać go do stworzenia między innymi:

  • dekoracji do domu, takich jak lampy, lampiony, ramki na zdjęcia, pojemniki do przechowywania;
  • oryginalnych opakowań i torebek prezentowych na różne okazje, takie jak urodziny, święta;
  • notesów i planerów;
  • zabawek z papier mâché;
  • etykiet i znaczników.

Z kolei jednymi z trudniejszych do przetworzenia są stare meble. Celowo omawiamy ten przypadek, aby pokazać, że nawet tak zdawałoby się, niewdzięczny materiał, może odwdzięczyć się wspaniałymi rezultatami.

Ze starych mebli, zanim wyrzuci się je na śmietnik, na pewno warto odzyskać drewno. Ten surowiec jest dziś po prostu drogi i nic nie wskazuje na to, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić. Drewniane deski, fronty, płyty posłużą do wykonania na przykład: półek, kwietników, prostych szafek i skrzynek do przechowywania drobiazgów lub skrzyń na kwiaty.

Meble w całości można z kolei poddawać upcyklingowi, „wyższej formie” recyklingu, polegającej na przerabianiu i ulepszaniu mebli, które już straciły swój blask. Zamiast na wysypisko, mogą trafić w nowej odsłonie do naszych kuchni, łazienek, sypialni, salonów czy na balkony. Wykorzystywanie starych mebli w odmiennych kontekstach to nie tylko zwyczaj ekscentrycznych mieszkańców miasteczek południowej Europy, ale moda, która zatacza coraz szersze kręgi na całym świecie. Internet i księgarnie pełne są poradników, jak zrobić oryginalną lampę z części rowerowych lub ciekawy stolik kawowy ze starej skrzyni. Możliwości odnawiania i przerabiania mebli są dziś praktycznie nieskończone, na przykład:

  • stare fotele mogą zyskać nowy blask dzięki świeżym, atrakcyjnym obiciom;
  • meblościanki naszych dziadków można przemalować, zmienić im uchwyty, unowocześnić poprzez zdjęcie części frontów;
  • stary ozdobny talerz przerobić na zegar.

Światowy Dzień Recyklingu to dobra okazja, aby wcielić w życie nawyk odzyskiwania surowców i przedłużania im życia.

#Ekoodpowiedzialni. Mamy na to papier!